KiVa – Apturēsim bulingu kopā!
Programma “KiVa” ir starptautiska pierādījumos balstīta programma bulinga (pārdarīšanas jeb ņirgāšanās) izplatības mazināšanai un novēršanai skolās, piedāvājot strukturēti organizētu darbu ar bērniem 6–16 gadu vecumā (no 1. līdz 9. klasei)
Programma izstrādāta 2006. gadā un šobrīd veiksmīgi tiek īstenota vairāk nekā 20 valstīs, tostarp Igaunijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Vācijā, Spānijā, Itālijā, Jaunzēlandē, Čehijā u.c. To izstrādājusi Turku universitāte (Somijā) un tā ietver trīs daļas: universālās profilakses aktivitātes īstenošanai skolu vidē, tostarp nodarbības, video un tiešsaistes spēles skolēniem, rokasgrāmatas, metodiskos materiālus un praktiskos uzdevumus pedagogiem, vadlīnijas un informatīvus materiālus vecākiem; agrīnu intervenci ar rīcības algoritmu situācijām, kad bulings skolā jau noticis, paredzot strādāt vienlaikus gan ar pāridarītāju, gan ar cietušo bērnu, gan citiem iesaistītajiem; monitoringa rīku, lai sekotu līdzi izmaiņām skolā saistībā ar bulinga izplatību.
Bulings, jeb emocionālā un fiziskā vardarbība starp vienaudžiem, ir viena no aktuālākajām problēmām Latvijas skolās. OECD 2018. gadā veiktais pētījums uzrādīja satraucošu faktu – Latvijā bulinga izplatība ir visaugstākā Eiropas Savienībā. Vairāk nekā trešdaļa skolēnu vismaz dažas reizes mēnesī saskaras ar pāridarījumiem skolā.
Skolai jābūt videi, kur bērni var justies droši, iegūt zināšanas, attīstīt prasmes un veidot pozitīvas attiecības. Tomēr bulinga gadījumi izjauc šo ideālo vidi, ietekmējot skolēnu emocionālo labsajūtu, motivāciju mācīties un vēlmi apmeklēt skolu.
Lai veicinātu drošāku un draudzīgāku skolas vidi, Latvijā tiek īstenota KiVa programma, kas ir starptautiski atzīta iniciatīva bulinga novēršanai. Šo programmu jau īsteno 176 Latvijas skolas, un mēs ar prieku paziņojam, ka arī mūsu skola šogad pievienojas KiVa saimei. Mēs esam apņēmības pilni radīt vidi, kur katrs skolēns var justies droši un atbalstīti.